Saturday & Sunday Events Center – CHIKARA vs. SMASH, Huge AAW line-up in Chicago area, Sting & Luger at Big Time, GFW & TNA stars at Masters of the Ring, Cartel, ECWA, Chikara Toronto doubleheader with Hornswoggle, NWA Smoky Mountain (Reports Wanted)


Zack Sabre, Jr. (art credit Matt Charlton & Sam Gardiner)

WADE KELLER PODCAST - Royal Rumble preview with Sam Roberts
(Search "wade keller" to subscribe in podcast app or CLICK HERE to subscribe in Apple Podcasts.)


WEEKEND INDEPENDENT SHOWS

TORCH READER ALERT: We’re looking for results/reports sent to pwtorch@gmail.com.

SATURDAY, JULY 23

AAW “United We Stand” loaded card (Merrionnette Park, Ill. – 115 Bourbon Street – Event/Ticket Info)

  • AAW Hvt. Title match: Sami Callihan vs. Pentagon, Jr.
  • Zack Sabre, Jr. vs. Cedric Alexander
  • Johnny Gargano & Tommaso Ciampa vs. Trevor Lee & Adam Everett
  • Marty Scurll vs. Fenix
  • Josh Alexander vs. Silas Young
  • A.R. Fox vs. Mat Fitchett
  • Jessicka Havok vs. Hieid Lovelace
  • The Hooligans vs. OI4K

Masters of Ring (Wilmington, N.C. – Coastline Convention Center – Event/Ticket Info) – GFW and Masters of the Ring collaboration.

  • GFW Nex-Gen Title match: Sonjay Dutt vs. Matt Sydal
  • GFW owner Jeff Jarrett
  • James Storm
  • Ethan Carter III
  • The Wolves
  • Angelina Love

Big Time Wrestling (Pawtucket, R.I. – McCoy Stadium – 8:00 p.m. – Event/Ticket Info)

  • Sting headlines
  • Lex Luger
  • Recent WWE stars Damien Sandow & Adam Rose
  • Matt Hardy
  • Rhino
  • The Sandman
  • Gangrel
  • Raven
  • Eddie Edwards
  • BTW champion Flex Armstrong
  • Guest Commish Teddy Long

International Wrestling Cartel (Elizabeth, Pa. – Court Time Sports Center – Event/Ticket Info)

  • Robbie E.
  • Ray Rowe
  • Chelsea Green

ECWA (Woodbury Heights, N.J. – Woodbury Heights Community Center – 7:00 p.m. – Event Ticket Info)

  • ECWA Hvt. Title match: Sean Carr vs. Papadon
  • ECWA Women’s Title match: Deonna Purrazzo vs. Miranda Vionette

NWA Smoky Mountain (Elizabethton, Tenn. – Evolution Sports Gym – 7:30 p.m. – Event/Ticket Info)

  • NWA Mountain Empire Title match
  • NWA U.S. Tag Title match

Chikara Afternoon Show (Toronto, Ont., Canada – Franklin Horner Community Center – 2:00 p.m. – Event/Ticket Info)

  • Drew Gulak vs. Dasher Hatfield
  • Kimberlee & Heidi & Sea Stars vs. Hexed Men
  • Oleg the Usurper vs. Officer Warren Barksdale
  • Kobald vs. Evil Uno
  • Four Corner Elimination Tag match

Chikara Night Show (Toronto, Ont., Canada – Franklin Horner Community Center – 7:00 p.m. – Event/Ticket Info)

  • Hornswoggle a/k/a The Big Deal vs. Juan Francisco de Coronado
  • Hallowicked vs. Fire Ant
  • N_R_G vs. Moustache Mountain
  • Pinkie Sanchez vs. Missile Assault Man
  • Silver Ant & Worker Ant vs. Obariyon & Kodama
  • Lucas Calhoun vs. Soldier Ant

SUNDAY, JULY 24

Chikara vs. SMASH Wrestling (Toronto, Canada – Franklin Horner Community Center – 4:00 p.m. – Event/Ticket Info)

  • Oleg & Dasher vs. Super Smash Bros.
  • Johnny Gargano vs. Icarus
  • Princes Kimber Lee vs. Candice LaRae
  • Hallowicked vs. Matt Cross
  • The Colony vs. Pineapple Soda Club
  • O’Shea & Banks vs. Well Oiled Machines (TNA’s Pepper Parks)

***

FRIDAY, JULY 22

AIW Absolution XI (Cleveland, Ohio – Our Lady of Mt. Carmel – 7:30 p.m. – Event/Ticket Info)

  • Absolute Title match: Ethan Page vs. Josh Prohibition vs. Josh Alexander
  • Johnny Gargano & Candice LaRae vs. Ethan Carter III & Karlee Perez
  • Zack Sabre, Jr. vs. Louis Lyndon
  • Texas Death Match: Jock Samson (w/Col. Parker) vs. Dick Justice (w/Dutch Mantell)
  • D.J. Z in a six-man tag match
  • Ray Rowe vs. Tim Donst
  • AIW Tag Title match: Hot Sauce Entertainment vs. To Infinity & Beyond
  • Intense Title match: Cedric Alexander vs. Alex Daniels vs. Jerry vs. Facade
  • B.J. Whitmer & The Duke vs. Frankie Flynn & ???

Future Stars Wrestling (Las Vegas, Nev. – Silverton Casino – 7:30 p.m. – Event/Ticket Info)

  • FSW champion Kevin Kross vs. Kover – Unsanctioned Street Fight
  • Cash in the Case Ladder match

rachaelIgnite Pro Wrestling (Ft. Pierce, Fla. – National Guard Armory – 7:00 p.m. – Event/Ticket Info)

  • Rachael Ellering headlines

Dynamo Pro Wrestling (Collinsvile, Ill. – Gateway Center – 7:00 p.m. – Event/Ticket Info)

shine36_07222016_ippvSHINE 36 iPPV: SHINE Women’s Wrestling returns to action at 9:00 p.m. EST on WWNLive.com and the Fite TV App from Ybor City, Fla.

  • SHINE Women’s Title match: Ivelisse vs. Su Yung
  • SHINE Tag Title match: Marti Belle & Jayme Jameson vs. A.C.R. & La Rosa Negra
  • NWA Women’s Title match: Amber Gallows vs. Tracy Taylor
  • TNA KO champion Sienna (Allysin Kay) vs. Xandra Bale
  • Santana Garrett vs. Vanessa Kraven
  • Raquel (TNA) vs. Kelly Klein
  • Thuderkitty vs. Miss Rachel
  • Luscious Latasha vs. Kennadi Brink vs. Stormie Lee vs. Candy Cartwright
  • SHINE Sparkle Showcase match: Devin Nicole vs. Ariel Monroe

Chaotic Wrestling (Woburn, Mass. – Woburn Elks Lodge – 8:00 p.m. – Event/Ticket Info)

  • CW Hvt. Title match: Chase Del Monte vs. Brian Fury

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*